Üheksandikud käisid töövarjupäeval

Neljapäeval, 15. novembril 9. klassi õpilased kooli ei tulnud, vaid läksid hoopis üle Eesti laiali töövarjupäevale. Töövarjupäeva mõte on anda noortele võimalus näha ja kogeda reaalset töömaailma ning seda, kuidas koolis õpitavad teadmised tööle asudes rakendust leiavad.

Meie klassi õpilased valisid väga erinevate ametite kasuks. Esindatud olid autolukksepp, harvesteri operaator, dramaturg, turundusjuht, lastekaitsespetsialist, pagar, kellassepp, filmiprodutsent, psühholoog ja õpetaja. Isegi sotsiaalkaitseminister ja midagi nii uut ja huvitavat nagu genotüpiseerimise spetsialist! Märkimisväärne on ka see, et 9.b klassi 16 õpilasest 3 käisid varjutamas politseinikke. Kusjuures kõik kolm mainisid, et politseinik võibki olla nende tulevane elukutse.

Tegelikult suurem osa üheksandikest arvas, et nad valisid omale varjutamiseks õige ameti ning et soovivad sellele ametikohale tulevikus ka ise asuda. Pole ka midagi imestada, sest kõigil oli väga sündmusterohke ja huvitav päev.

Nii Eneli kui Kätlyn said sõita politseiautos, kui sõitsid koos oma varjutatavatega väljakutsetele kaasa. Nora, kes käis varjutamas sotsiaalkaitseministrit, lasti pealt kuulama ühe erakonna fraktsiooni koosolekut ja pani seal tähele inimeste erinevaid käitumismaneere. Tartu vangla psühholoogi juures käinud Ingrid osales suisa kolmel koosolekul, mille sisu oli aga nii konfidentsiaalne, et midagi meile edasi rääkida ta ei saa. Kohaliku piirkonna politsei juures käinud Kati sai eksklusiivse võimaluse näha selle politseimaja ruume seestpoolt, kuna varsti ootab neid ees kolimine uude majja. Kellassepa juures käinud Kuldar nentis, et taoline amet võib kunagi sootuks kaduda. Nii Algys kui Kevin olid huvitatud masinamaailmast ja said ülevaate autoremonditöökojas või metsas harvesteriga töötamisest. Merilinil oli harukordne võimalus käia koos oma varjutatavaga Eesti Filmi Instituudis ja seal arutada filmi “Võta või jäta” presentatsiooni üle Kuldgloobuse ja Oscari nominatsiooni võistlusel. Mairo käis Viljandis varjutamas noorsoopolitseinikku ja talle meeldis seal niivõrd palju, et soovib sinna tööle naasta ükskord ka päriseks. Tallinn Fashion Weeki lavatagustes käinud Kattri sai lisaks turundusjuhi töökogemusele ka võimaluse praktiseerida oma inglise keelt. Tartu Ülikooli kliinikumis genotüpiseerimise spetsialisti juures käis Marleen, kes veetis oma päeva geene uurides ja haiguste ennetamist õppides. Kivi Pagaris tegi viis ämbritäit pirukatäidist valmis Sandra, kelle töövarju hilinemise tõttu pagari ülesanded talle langesid. Anetel oli inspireeriv päev Ugala teatri dramaturgi varjutades, kus ta õppis enda kohta, et talle väga meeldib keel ja kirjandus ning teatri sidumine nendega. Robinil ei olnud koolielust veel küllalt ja ta otsustas minna varjutama Viljandi Gümnaasiumi füüsika õpetajat, kelle tööpäeva oli tal väga põnev ja huvitav jälgida.

Paljudele tehti nende külastatud asutustes ringkäik ning tutvustati sealseid ruume ja nurgataguseid, mille uksed tavakülastajale võivad jääda suletuks. Avameelse tuuritamise taga oli asutuste väga sõbralik ja avatud keskkond, kus oldi rõõmuga valmis kõike töövarjuga jagama. Nii mõnedelgi tekkis olukord, kus samasse asutusse oli varjutama tulnud peale nende veel mõni õpilane ning nii said nad oma päeva veeta päris mitmekesi.

Üheksandike tungiv soov on, et selliseid päevi korraldataks rohkem, see annab võimaluse avardada oma silmaringi. Praegustele kaheksandikele soovitame järgmisel aastal sellest päevast viimast võtta ning valida amet, millest nad praegu ehk nii palju veel ei tea.

Anete Puusta ja Merilin Tkatšenko, 9.b klass