“Pärand elab” rändnäitus Kildul

Elava pärandi üle mõtisklema kutsuv näitus Kildu koolis

20. aprillCaptureil kell 14 avatakse Suure-Jaani vallas Kildu koolis Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu rändnäitus „Pärand elab!“. Avamisel kõlab kohalike laste pillimäng. Tartu Ülikooli folkloristika magistrant Jaan Sudak räägib unenägude tõlgendamisest kui päritud teadmisest. Pilli- ja jahimees Uno Jürisson aga kutsub kuulajaid mõtlema Suure-Jaani kandile omastele traditsioonidele ning vestab teadmistest ja oskustest, mida ta elu jooksul omandanud on.
Nagu vaimse kultuuripärandi nimistugi nii kutsub ka näitus märkama ja väärtustama põlvest põlve edasiantud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid – meie kõigi elavat pärandit. Näitus tutvustab kümmet nimistusse kantud kultuurinähtust. Näiteks saab teada, kuidas üliõpilased Tartus volbrit tähistavad, kuidas Võrumaal ravimtaimedega tohterdatakse või kuidas mulgid mulgiputru valmistavad. Lapsi ootavad töölehed ja ristsõna ning värvi-ise-pildid.

„Lisaks teadmistele pakub näitus ka silmailu — pesunööri-laadis kujundus on põnev ja hästi õnnestunud,” märgib Rahvakultuuri Keskuse vaimse pärandi spetsialist Kristiina Porila. „Näitus on rännanud mööda Eestit juba pea kaks aastat, ja igal pool on see väga soojalt vastu võetud,” rõõmustab ta.

Näitus „Pärand elab!” jääb Kildu koolis avatuks 14. maini, seejärel liigub see Abja kultuurimajja.
Näituse on kujundanud sisekujundusbüroo Laika, Belka & Strelka ning selle valmimist toetas kultuuriministeerium.
Täpsem teave:
Kristi Grünberg