Õpetajate päev

Armsad õpetajad, õpilased ja teised saalisviibijad. Mina olen 9. klassi õpilane Ingrid Aule, kellele on täna antud võimalus ja kohustus täita meie kooli direktori Epp Välba rolli. Täna, 5. oktoobril, õpetajate päeval, vastutan ja annan endast parima, et koolitöö sujuks hästi ja ilma suurte probleemideta.

Täna on õpetajate päev. Päev,  mis on mõeldud väärtustamaks meie õpetajaid ja nende tööd. Toomas Hendrik Ilves on öelnud: “Õpetaja on inimene, kes hoolsa aednikuna paneb iga päev tükikese oma mõistusest ja südamest noortele kaasa.”  Aednikud peavad hoolitsema eri liiki taimede eest, mille nad mulda panevad. Peavad neid tundma, väetama, kastma ja nii iga ilmaga. Nii ka õpetajad. Nad hoolivad ja hoolitsevad meie eest, õppeperioodi vältel. Õpetajad arvestavad erinevat liiki inimestega. Õpetajad väetavad meid teadmistega, mille nad oma elu jooksul omandanud on. Lõpuks kastavad meid üle kontrolltööde ja tunnikontrollidega ja seda kogu südamest.

Õpetajaks olemine ei tähenda ainult tundide andmist ja tööd kaheksast viieni, vaid nad töötavad hiliste õhtutundideni meie töid parandades või neid ettevalmistades. Õpetajatel on tohutu kohusetunne ja me võiksime olla nende üle uhked ja rõõmsad, et nad meie jaoks olemas on. Ka pärast seda, kui oleme neid väljavihastanud järjekordse tegemata koduse tööga, kui jälle on kogemata asjad koju jäänud või kui pinginaabriga läheb jutuvadin valjemaks kui õpetaja hääl.  Aga ikka nad tulevad igal hommikul meie ette, teades, et ega Jukul pole kodutöö tehtud. Ikka on keegi, kellel pole asju kaasas, aga kõigele vaatamata, annavad õpetajad edasi oskusi, teadmisi ning ehedaid emotsioone, millega elus edasi minna. Õpetajad, nagu ka aednikud, panevad seemne mulda, kust seejärel saame õpilastena hakata rajama oma juuri, et lõpuks õide puhkeda. Õpetajad on erakordsed inimesed, kes panevad aluse noorte tulevikule.

Täna on Teie päev ja meie, üheksandikud ja kaheteistkümnendikud, võtame väga hea meelega üle teie töö, et teie saaksite ka ühe päeva hinge tõmmata ja nautida seda vabadust, mille teile anname. Head õpetajate päeva, õpetajad!

Ingrid Aule (Suure-Jaani Kooli direktor 5. oktoobril 2018)