Direktori tervitus

Hea Suure-Jaani koolipere! Õnnitlen meid Eesti sünnipäeval! Loodan kõigi nimel, et meie riigi uus aastasada tuleb õnnelik. Soovin meie riigile tarkust ja tasakaalu, pikka ja rõõmurohket kasvamist ja rahu. Ma soovin Eestile tugevust! Mis meid tugevaks teeb?

Mõni aeg tagasi ütles Eesti peaminister meedias, et tugeva riigi alustalad on tugevad omavalitsused. Ärimehe jaoks on riigi alustalaks õitsev äri, arsti jaoks terved inimesed, põllumehe arvates rikkalik saak. Hiljutisel hariduse suurüritusel nenditi, et õpetajad ja koolijuhid oma tegevusega on tuleviku võti ja tugeva riigi vundament. Meie noored kõnelesid täna, et tegelikult on kõik hoopis noorte kätes ja nemad on need, kes maailma muudavad.

Tõsi, noored on muutuste käivitajad ja see pole teisiti mõeldavgi. Järeltulijad löövad ikka eelkäijate rekordeid, sest lati alt läbi jooksmine ei motiveeri ega pane pingutama. Maailmarevolutsioon on noorte pärusmaa. Ka Lydia Koidula ja Miina Härma olid oma surematuid teoseid luues noored naised. Julius Kuperjanov suri vabadussõja kangelasena kõigest 19-aastasena.

Meie noored rääkisid oma kõnedes nii Kelly Sildarust kui Ott Tänakust. Tahan lisada, et meie keskel on omad Kellyd ja Otid, meil on maailmameister Henry ja kõik koos võiksime pöialt hoida kevadel orienteerumise maailmameistrivõistlustel üles astuvale Arturile. Meil on oma Miina Härmad – Merilin ja Eneli, kes lõid koolile hümni. Tegelikult oleme igaüks meie riigi alustalad, seda ei saa kellegi teise vastutada jätta. Me muudame maailma nii oma tegude, kui tihti ka tegematajätmistega.

Ka Adolf Hitler oli noor mees ja muutis maailma. Noorte, surma põlgavate islamiäärmuslaste kurjad teod panevad meid maailmas ringi reisides arvestama võimalusega, et satume pahaaimamatult nende lahinguväljale. Kõige selle taustal on tänases Eestis üsna turvaline. Kuid tugev riik ei ole iseenesestmõistetav asi. Seepärast peame tegema seda, mis toob kaasa headust ja tugevust. Ma loodan, head noored, et teie seast tuleb tublisid arste ja õpetajaid, sest kui enamik tahab superstaariks, juutuuberiks või e-sportlaseks, siis kes koolis lapsi õpetab? Selles olen 100% veendunud – tänases koolis toimuv on meie homne.

Minu lemmikluuletaja Hando Runnel aitab mu mõttekäigu lühidalt kokku võtta:

Muuda ennast, muutub maailm,
mitte palju küll, kuid siiski sinu enda jagu;
kui on miljon suutjat, muutjat, lahkulööjat, näiteks,
nähtavaks saab kohe üpris võimas vagu!
Jää sa iseendaks, jälle muutub miski:
muutuv maailm paigale jääb sinu jagu, –
tekib hõrendus, käib pauk ja jälle miski
kuskil mõraneb ja kuskil tekib pragu!

Tugevat Eestit, Eestile pikka iga ja palju õnne!

Epp Välba
SJK direktor